Zdroj: cookie_studio on Freepik

Benefity turistiky pre mentálne zdravie

5. decembra 2023 - 12 minút čítania

Žijeme v rýchlom a digitalizovanom svete, a asi nikoho neprekvapí, že tento štýl života sa odráža na našom mentálnom zdraví a pohode. Pokrok je dôležitý a život nám uľahčuje, ale obrazovky nám tiež kazia zrak či spánok a vyvolávajú v nás napríklad aj pocit večnej nespokojnosti. Príroda a jej magický vplyv na ľudskú psychiku zostáva už po generácie nemenný. Ako nájsť harmóniu a získať z oboch svetov čo najviac? Pozrime sa spolu na to, prečo sa turistika a trávenie času v prírode naozaj vypláca.

Dieťa sa hrá v lístí
Zdroj: Scott Webb na Unsplash

Čistá hlava je najviac

Pracujem v eventoch a produkcii a moja hlava často beží na plné obrátky. Nie nadarmo je to jedno z najstresujúcejších povolaní v rebríčku v tesnom závese za policajtami, hasičmi, či záchranármi. Niekedy je naozaj problém tú moju vypnúť. A bez pravidelných prechádzok si svoj život úprimne ani neviem predstaviť. Pol hodinka chôdze stačí na to, aby sa chaos v mojej hlave upokojil. A čistá hlava dokáže nájsť riešenia na zdanlivo neriešiteľné problémy, spracovávať odmietnutia a srdcabôle, či viesť komické dialógy, ktoré niekedy naozaj stoja zato. Pohyb ma nabíja a robí zo mňa, ako hovoril môj bývalý šéf, ľudské dynamo. Aj vďaka tomu dokážem napríklad v Paríži zorganizovať event na zajtra už dnes. Ale o tom inokedy.

Benefity trávenia času v prírode

Príroda a pohyb nám robia dobre. Je to útek z reality naspäť tam, odkiaľ sme prišli. Aké výhody nám turistika a príroda prináša?

 

Pozitívny vplyv na fyzické zdravie.

Či už ide o pokojnú túru, rýchlu prechádzku alebo náročný výstup, chôdza po nerovnom teréne zapája rôzne svalové skupiny, zlepšuje fyzickú zdatnosť a vytrvalosť a môže tiež pomôcť znížiť krvný tlak, riziko srdcových ochorení a zlepšiť celkovú kardiovaskulárnu kondíciu

 

Zníženie stresu a úzkosti.

Zapojenie sa do fyzickej aktivity v prirodzenom prostredí výrazne znižuje hladinu kortizolu (stresového hormónu) a zlepšuje celkovú pohodu. Kombinácia fyzickej námahy, pobyt v prírode a uvoľňovanie endorfínov počas turistiky pomáha zmierniť príznaky stresu a úzkosti. Farby, zvuky a vône prírody majú pozitívny vplyv na náš emocionálny stav. Či už je to upokojujúci zvuk šuchotajúceho lístia alebo osviežujúca vôňa kvetov, tieto prírodné stimuly podporujú relaxáciu a pomáhajú mať v hlave jasnejšie.

 

Pocit prepojenia.

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Environmental Psychology zistila, že
trávenie času v prírode zvyšuje pocity prepojenosti, vďačnosti a celkovej životnej spokojnosti.

 

Zlepšenie kognitívnych funkcií.

Štúdia publikovaná v Journal of Environmental Psychology zistila, že trávenie času v prírode a kombinácia čerstvého vzduchu, fyzickej aktivity a vystavenia prírodným podnetom stimuluje mozog, čo vedie k zlepšeniu pamäti, sústredenia a kreativity. Príroda pôsobí ako regeneračné prostredie, ktoré umožňuje nášmu mozgu zotaviť sa z každodennej duševnej únavy. Vystavenie zeleným plochám súvisí so zlepšeným rozsahom pozornosti, zvýšenou kreativitou a ostrejšími schopnosťami riešiť problémy. Schopnosť prírody stimulovať našu myseľ bez toho, aby ju premohla, z nej robí ideálne prostredie pre tých, ktorí chcú posilniť svoje celkové kognitívne schopnosti.

 

Sebareflexia.

Príroda poskytuje ideálne prostredie na introspekciu a sebareflexiu. Pokojná
atmosféra vám umožní na chvíľu uniknúť z každodenného stresu a získať jasnosť vo svojich emóciách, myšlienkach a životných cieľoch.

 

Zvýšenie hladiny serotonínu

Trávenie času v prírode, najmä na slnku, stimuluje produkciu serotonínu – známeho aj ako „hormón šťastia“, čo výrazne pomáha zlepšiť náladu, znížiť úzkosť a zmierniť príznaky depresie. Trávením času v “divočine” nechávame prúdiť našu vnútornú radosť a získavame pozitívnejší pohľad na svet.

Dievča pozerá na stromy
Zdroj: Freepik

Chôdza ako meditačná technika

Pre mnohých je klasická meditácia tak trochu veľké sústo. Vedeli ste ale, že meditovať sa dá aj počas chôdze? Je to dokonca tradičná meditačná technika mníchov, ale postačí nám aj obyčajná chôdza a dýchanie. Meditovať počas chôdze sa dá samozrejme kdekoľvek. Ako na to?


– Kráčajte a hľadajte rytmus, ktorý vám dáva pocit slobody a dobíja vás

– Zameriavajte sa na jeden objekt súčasne – teplo slnečných lúčov, vietor, ktorý obmýva vaše telo, pozorujte váš dych, alebo preciťujte, ako sa vaše nohy dotýkajú zeme

– Môžete svoje kroky počítať, alebo opakovane počítať od 1 do 10. Mňa vždy to toho správneho stavu dostalo opakovanie slov “ľavá, pravá, ľavá, pravá..”

– Sústreďte svoju pozornosť len na pocity, ktoré súvisia s kráčaním.

– Pozorujte okolie a na každý objekt sa dobre zapozerajte aspoň na 15 sekúnd


Za odmenu si takto precvičíte bdelú pozornosť, zbavíte sa úzkosti a privoláte si pocit pokoja. Ako hovorí jedno budhistické príslovie, „Keď kráčate, mali by ste len kráčať.“

Príroda je ihrisko pre všetky vekové kategórie a potešenie pre zmysly

Príroda ponúka pohlcujúci 360 zážitok s minimálne 8D, ktorý zapája nie jeden, ale rovno všetkých päť zmyslov. Vďaka tomu je dokonalým prostredím pre deti aj dospelých. Vizuálne podnety a scenérie, zvuky, vône, textúry a dokonca aj chute vonku prebúdzajú naše zmysly, stimulujú zvedavosť a kreativitu. Na rozdiel od virtuálneho sveta, príroda poskytuje útočisko pre prirodzenú zábavu, podporuje aktívnu hru a vytvára silné puto medzi jednotlivcami a prostredím. Na deti tam v porovnaní s ulicami číha menšie nebezpečenstvo, a tak si aj vy paradoxne v prírode od svojich detí tak trochu oddýchnete.

Odpoj sa

Štúdie začínajú ukazovať súvislosti medzi používaním smartfónov a zvýšenou úrovňou úzkosti a depresie, zlou kvalitou spánku a zvýšeným rizikom zranenia alebo smrti v aute. Platformy sociálnych médií z nás robia závislých, keďže privádzajú do mozgu návaly dopamínu, aby sa spotrebitelia vracali znova a znova. Na rozdiel od neustáleho hluku sociálnych sietí, príroda ponúka jednoduchosť a pocit nadčasovosti, ktorý prispieva k duševnej pohode. Pripomína mi to časy, keď som bola malá a. mali sme doma len pevnú linku, počítače boli skôr v novinách ako na raňajkových stoloch, a je dosť možné, že by sa cez vchodové dvere ani nezmestili. Vonku sme trávili väčšinu dňa, naháňali sme sa po lúkach, bežali do kopcov, ktoré nemali koniec, v studených potokoch sme sa snažili do rúk chytiť pstruha, lozili sme po stromoch a zaujímalo nás iba to, čo sme mali rovno pod nosom. Zámerným odpojením sa od virtuálneho sveta si dovoľujeme byť prítomní v danom okamihu, pestujeme si vďačnosť, znižujeme stres a zlepšujeme celkové duševné zdravie.
Turista sa pozerá na okolitú krajinu
Zdroj: stockgiu

Kde začať?

Najlepšie hneď. Ako?

– Začnite v malom a urobte si krátke prechádzky alebo nájdite zelené plochy v blízkosti vášho domova. Aj polhodinová prechádzka urobí divy, ak máte do lesa ďaleko. Zvyk je železná košeľa.
– Vyskúšajte tipy na meditáciu počas chôdze. Ľavá pravá, ľavá pravá… napríklad.
– Naplánujte si rodinnú túru, objavujte nové zákutia a vytvorte zážitok celej rodine. Doprajte deťom skvelé výlety plné zábavných aktivít priamo v horách. S našimi príbehmi je to naozaj jednoduché.
– Odpojte sa. Vypnite notifikácie. Na chvíľu sa straťte. Všetky odpovede nájdete v sebe, chce to len stíšiť hluk sveta a započúvať sa do svojho vnútra.

Záver

John Muir raz povedal: „Pri každej prechádzke prírodou človek dostáva oveľa viac, ako hľadá.” Pešia turistika je silná aktivita, ktorá ponúka nespočetné množstvo výhod pre myseľ aj telo. Od posilnenia duševného zdravia a kognitívnych funkcií až po zníženie stresu a úzkosti, turistika poskytuje holistický zážitok, ktorý zlepšuje celkovú pohodu. Tak šup! Na čo ešte čakáte? Vykročte hneď a vaše duševné zdravie sa vám za to nepochybne poďakuje. Mary Davis to pomenovala úplne presne: ”Prechádzka v prírode privedie dušu späť domov.”

Povedz o nás ďalším horalom 🙂

Zanechaj komentár

Neboj sa, tvoj e-mail nebude zverejnený.

Napísala: Stanka VICTORIA Michalková

Mohlo by ťa zaujať:

S Erikom Balážom o medveďoch v Horách a Dolách

25. decembra 2023 – 6 minút čítania