Zdroj: archív Andrej Barát

S Erikom Balážom o medveďoch v Horách a Dolách

25. decembra 2023 - 6 minút čítania
S Erikom Balážom, našim partnerom z Lesmíru, sme sa rozprávali o téme medvede v horách. Zodpovedali sme aj vaše časté otázky a prezradili na čom spoločne pracujeme.
Erik Baláž v lese
Zdroj: archív Andrej Barát

Ako si sa dostal k téme medvede na Slovensku a čo pre teba tieto zvieratá znamenajú?

K téme medveďov sa snáď dostal každý :). Ja som ich začal stretávať niekedy v 16 tich. Najskôr to pre mňa bolo dobrodružstvo. Keď som zbadal medveďa, utekal som za ním, aby som ho videl čo najdlhšie. Potom ma medvede začali nudiť. Desiatky stretnutí s nimi vyzerali asi tak, že medveď sa len pásol na tráve alebo spal. Je to ako pozorovať kravu na lúke, žiadne vzrušenie.

No a po ďalších rokoch to začalo byť opäť zaujímavé, pretože sa mi podarilo sledovať osudy konkrétnych medveďov. Sledoval som ako jedna medvedica vychovala trikrát tri mláďatá. Prišlo mi to úžasné. A potom som sledoval osudy niektorých z jej mláďat. Vtedy to začalo byť zaujímavé. Urobil som o medveďoch diplomovú prácu a film Strážca divočiny. Medvede sa pre mňa stali nástrojom pre popularizáciu myšlienok ochrany prírody.

Napadne ti nejaké nedávne stretnutie s nimi, ktoré ti ostalo v pamäti?

Z tých posledných stretnutí ma prekvapilo vidieť medveďa v jeseni v nadmorskej výške asi 2050 metrov, ako žerie brusnice. Uvedomil som si, že kedysi brusnice nedozrievali tak vysoko. Boli tam kríčky, ale len pár bobulí. Teraz to bolo celé červené. Medvede mi ukazujú aj to ako sa mení klíma a s tým aj ich správanie.

Ako sa v posledných rokoch mení populácia medveďov a frekvencia stretu s ľuďmi?

Na to bohužiaľ nie sú dosť dobré dáta. Podľa mojich pozorovaní z Tichej doliny sa tam od 90-tych rokov v zásade nič nemení. Medveďov je tam približne rovnako, keďže nepribudlo ani potravy. Na druhej strane, okolo dedín v podhorí sa medvede vyskytujú častejšie. Asi ich bude o niečo viac, no najmä časť medveďov zmenila správanie. Už sa nemusia báť chodiť k dedinám, pretože ľudia so svojimi stádami zvierat a psami opustili okolia dedín. Medvede teraz môžu jesť kukuricu a nik ich nevyháňa, tak sú tam.
Spadnutý strom s Erikom Balážom
Zdroj: archív Karol Kaliský

Ako sa cítiš pri stretnutiach s medveďmi? Mení sa to počas rokov?

Určite áno. Kedysi som si pamätal každé stretnutie s medveďom, každý jeho detail aj niekoľko rokov. Teraz keď vidím medveďa, o týždeň si už na to nemusím spomenúť. Už to pre mňa nie je také zaujímavé. Tým, že som prestal tak intenzívne sledovať medvede v Tichej Doline, nepoznám už konkrétne jedince tak, ako kedysi. Už si tie stretnutia nedokážem pospájať do príbehov jednotlivých medveďov. To by som tam musel byť takmer stále, tak ako kedysi. Každé stretnutie v prirodzenom prostredí mi ale robí radosť. Hovorím si, že všetko je tak, ako má byť.

Máš praktické rady, ktoré by si mohol dať hocikomu v prípade, že sa stretne v horách s medveďom?

Hlavne nech ľudia nepanikária z medveďov, riziko že im niečo urobia je omnoho menšie, ako riziká pri jazde na bicykli. Medvede na väčšiu vzdialenosť môžu kľudne pozorovať a aj to odporúčam. Nech sa ľudia v horách pozerajú okolo seba, po vzdialených svahoch. Možno budú prekvapený, že uvidia medveďa pásť sa niekde na čučoriedkach a nič sa im nestane. Pri blízkom stretnutí je dobre na seba upozorniť hlasom, no súčasne odvrátiť pohľad od medveďa. Tým mu dáte najavo, že nemáte zlý úmysel a na mieste ste nedopatrením. Medveď sa ukľudní a odíde.

Máš praktické rady, ktoré by si mohol dať hocikomu v prípade, že sa stretne v horách s medveďom?

Hlavne nech ľudia nepanikária z medveďov, riziko že im niečo urobia je omnoho menšie, ako riziká pri jazde na bicykli. Medvede na väčšiu vzdialenosť môžu kľudne pozorovať a aj to odporúčam. Nech sa ľudia v horách pozerajú okolo seba, po vzdialených svahoch. Možno budú prekvapený, že uvidia medveďa pásť sa niekde na čučoriedkach a nič sa im nestane. Pri blízkom stretnutí je dobre na seba upozorniť hlasom, no súčasne odvrátiť pohľad od medveďa. Tým mu dáte najavo, že nemáte zlý úmysel a na mieste ste nedopatrením. Medveď sa ukľudní a odíde.
V rannom šere sa na rieke ako prízrak zjavuje silueta medveď
Zdroj: Karol Kaliský - Arolla Film

Z trochu pozitívnejšieho súdku, máš aj nejaké vtipné stretnutia s medveďmi?

Určite sa nájdu. Napríklad keď medveď niečo videl, ale nebol si istý či je to človek. Chodil okolo v takom polkruhu a snažil sa na mňa štekať ako pes. Ušiel až keď ma nakoniec zacítil.

Ako vnímajú a reagujú medvede na prítomnosť človeka?

Medvede chcú mať pokoj, nemajú radi stres. Takže od človeka zvyčajne utečú hneď ako ho zaregistrujú. V niektorých územiach, kde je ľudí veľa, nemôžu neustále utekať a tak si trochu zvyknú. Stále sa ľuďom vyhýbajú, no už to nie je taká panika. Podráždiť ich môžu situácie, kedy sa cítia byť zahnaní do kúta. Napríklad keď začne pes naháňať medvieďatá. Alebo prídete blízko k brlohu a medveď nemá kam uniknúť. Najčastejšie sú medvede v strese ak sú ohrozená medvieďatá, a to najmä veľmi malé v prvých mesiacoch života. Alebo potom extrémne prípady, ako je postrelený medveď. Ten už môže bojovať o prežitie.

Myslíš, že by sa rodiny mali obávať medveďov na túre? Ako by k tomu mali pristupovať!

Rodiny by sa mali obávať úplne iných vecí. Ak už sa chcú vyhnúť nebezpečenstvu, tak potom by nemali chodiť po strmých svahoch, pretože sa môžu pošmyknúť a spadnúť. To je omnoho častejšia príčina zranenia alebo dokonca smrti, ako stretnutie s medveďom. Nechcem to zľahčovať, ale ten strach z medveďov je úplne neprimeraný rizikám.
Fotka rieky Belá z filmy Živá Voda
Zdroj: Karol Kaliský - Arolla Film

Poďme preč od témy medvede. Čomu sa teraz venuješ najviac aktívne?

Ja mám dosť veľa aktivít a priority sa u mňa často menia. Často sú to rôzne kampane za ochranu prírody, no dnes sa viac venujem filmom a projektu Lesmír. Čo sa týka filmov, vyrobili sme jeden film o hlucháňoch pre štátnu ochranu prírody. Tá nám ho ale bohužiaľ nepovolila nikde ukazovať. Robíme ale aj na štvordielnom seriály o Karpatoch, od Rumunska až k Tatrám. No a v rámci Lesmíru máme digitálne zážitkovo-náučné chodníky o prírode, na ktorých sa chystáme spolupracovať, a súčasne rozbiehame aj výlety so živými sprievodcami, lektormi ktorí dokážu úžasne vysvetliť čo sa v prírode odohráva.

Na čo sa najviac v našej pripravovanej spolupráci tešíš a čo myslíš, že sa bude rodinám páčiť najviac?

Očakávam, že naša spolupráca by mohla spojiť dve rôzne zručnosti, ktoré sú potrebné pre úspech lesmírnych chodníkov. Na jednej strane sú naše informácie, pekné zábery a animácie, ktoré máme nachystané, no na druhej strane nám chýba trochu interaktívnejší prístup. Ľudia by sa na tých trasách mali aktívne zapojiť do poznávania a pochopenia prírody, tak aby ich to bavilo ako nejaká rodinná hra. No a to by mohol byť váš prínos. Verím, že to bude dobré!

Povedz o nás ďalším horalom 🙂

Zanechaj komentár

Neboj sa, tvoj e-mail nebude zverejnený.

Napísal: Lukáš Baránek

Hosť: Erik Baláž

Mohlo by ťa zaujať:

Čo hovorí Medvedí Duch na medvede?

5. marca 2024 – 7 minút čítania