Hory Doly

Novoročné predsavzatia: 3 tipy na výlety, ktoré určite dodržíte.

24. januára 2024 - 6 minút čítania

Znova je tu nový rok je tu a s ním už tradične aj novoročné predsavzatia. Chcem schudnúť, nájsť lásku svojho žívota, mať tehličky na bruchu, vyhrať milión, prestať fajčiť… Poznáte to. Prečo väčšina predsavzatí skončí v zabudnutí? Aké predsavzatia majú väčšiu šancu na úspech? Prečo je vymeniť predsavzatia za výlety do prírody super nápad? A kam sa vybrať, keď je tak veľa možností?

Na to všetko sa spolu v tomto článku pozrieme

Prečo si dávame predsavzatia.

S novým rokom už akosi automaticky prichádzajú aj novoročné predsavzatia. Je to ročné obdobie, keď rekapitulujeme a zamýšľame sa nad tým, čo sme prežili, a stanovujeme si zámery na nový začiatok. Prečo si ale predsavzatia dávame? 

Keď sa zmení číslo v roku, symbolicky uzatvárame kapitolu, aj keď v realite prišiel “len” ďalší nový deň, a po zhodnotení roku minulého máme jasno v tom, čo nám ku šťastiu chýbalo. Z pohľadu psychológie nás motivuje predstava nového začiatku, šanca zlepšiť seba a svoj život. Naše nadšenie však môže niekedy opadať, keď na ceste čelíme výzvam. 

Ako sa nevzdať?

Predsavzatia väčšinou zmiznú za týždeň, prípadne mesiac, dni plynú a zmena letopočtu už na nás nemá taký vplyv. Ale nebojte sa!  Existujú spôsoby, ako zvýši šance na úspech a dosiahnuť svoje ciele, bez výčiek. Vytrvalosť je kľúčová – je dôležité si uvedomiť, že zmena si vyžaduje čas a úsilie. Magický prútik nie vždy funguje.

Stanovenie si realistických cieľov a ich rozdelenie na menšie, zvládnuteľné kroky nám však môže pomôcť zostať na správnej ceste.

Existuje jeden nádherný starý taliansky vtip o chudobnom mužovi, ktorý chodí každý deň do kostola, modlí sa pred sochou veľkého svätca a prosí: „Drahý svätý – prosím, prosím, prosím… daj, aby som vyhral v lotérii.“ Tento nárek trvá mesiace. Nakoniec rozčúlená socha ožije, pozrie sa na žobrajúceho muža a unavene povie: „Syn môj – prosím, prosím, prosím…kúp si lístok.“

Predsavzatia vs. ciele

Niekedy chceme veľa hneď a nakoniec skončíme s prázdnymi rukami. Prečo? Zabúdame vykročiť z miesta, v ktorom sa nachádzame, a niekedy si zabudneme kúpiť žreb. Ak sme celý život nezdvihli činku a naše predsavzatie znie, chcem byť majster Slovenska v kulturistike, pôjde to celkom ťažko. Začať pravidelne chodiť do posilovne môže byť jednoduchšia voľba. Pravidelne môže tiež znamenať pre každého niečo iné. Raz za týždeň,raz za mesiac.. za rok?

Možno snívate prejsť celé Camino de Santiago, ale akosi sa vždy niečo postaví do cesty. Pre večných prokrastinátorov môže fungovať aj zmena “zadania”: namiesto výstupu na Mount Everest si môžete povedať: „Tento rok budem pravidelne chodiť na turistiku“.

Pomáha aj NLP, jednoduchý overený nástroj, ako zmenou „zadania“ meníme aj svoje nastavenie. Slová majú obrovskú silu. 

Namiesto: „Chcem byť šťastnejší.“ Skúste: „Budem/som vďačnejší.“ Vďačnosť dokázateľne prispieva k mentálnej pohode, a keď sme spokojní, zvykneme byť šťastní.

Dievča kráča k moru
Zdroj: Dan DeAlmeida on Unsplash

sľuby namiesto predsavzatí?

Na prvý pohľad to tak možno nevyzerá, ale predsavzatia a sľuby nie sú to isté. Sľub ovplyvňuje náš mozog podstatne viac, pretože je nabitý emocionálnym odhodlaním, čo nás vnútorne tlačí oveľa viac, než akékoľvek novoročné predsavzatie. Ponúkame vám preto 3 skvelé tipy na túry, ktoré si môžete v roku 2024 namiesto prdsavzatí sľúbiť.

Tipy na túry, ktoré si môžete v novom roku sľúbiť.

Kojšovská Hoľa sa nachádza na východe v blízkosti Košíc, a  v tejto časti Slovenska je najvyšším vrchom. Leží na známej turistickej trase Cesta Hrdinov SNP. Existuje niekoľko možností ako sa dostať na vrchol. Jednou z trás je aj pohodlná asfalka, vďaka ktorej je táto túra vhodná aj pre tých najmenších. Najpopulárnejším štartovacím bodom je Zlatá Idka.

Pod vrcholom nájdete chatu Erika, v ktorej sa môžete posilniť gulášom či kapustnicou, v lete dokonca premáva aj vláčik Erik, ktorým sa môžete vyviezť až hore.

Z Kojšovky pri ideálnych podmienkach dovidíte až na vrcholy Karpát v Ukrajine či Rumunsku, a samozrejme na Vysoké Tatry a Kráľovú Hoľu. 360 stupňové výhľady definitívne stoja zato.

Nájdete tu tiež Mierovú horu, ktorá sa nachádza pod vrcholom Kojšovky. Toto miesto oslavuje mier na Slovensku a na svete 49 mierovými stĺpmi. Číslo nie je náhodné, symbolizuje umiestnenie Slovenska na 49. rovnobežke.

Najkratšia a najobľúbenejšia trasa s prevýšením je dlhá necelých 12 kilometrov a mala by vám trvať približne 5 hodín.

Bonusový tip: vyskúšaj na tejto túre náš horský príbeh.

TIP číslo 2: Tribeč

Tribeč je v porovnaní s inými turistickými trasami menej výškovo náročný, výhľady, ktoré ponúka, ale stoja zato. Toto pohorie je však známe aj vďaka mnohým záhadným zmiznutiam, ktoré inšpirovali napríklad aj známy film Trhlina. Z generácie na generáciu sa tradovali príbehy o ľuďoch, ktorí sa touto cestou vybrali a už sa nevrátili. Ak sa o nich chceš dozvedieť viac, čítaj tu.

Po ceste ťa čaká aj kopec zaujímavých miest, ako napríklad kostolík svätého Jakuba s najstaršími freskami na Slovensku, chránené územie Kostolianskych lúk, hrad Gýmeš s 360 stupňovými výhľadmi na Zobor či panorámu pohoria Tribeč, Studený hrad ako stvorený pre horolezcov, a mnoho ďalších zaujímavostí.

Touto trasou vedie aj Svätojakubská cesta, ktorá spája Košice a Bratislavu, je dlhá takmer 650 km a prejsť ju trvá približne mesiac. A keby ti nestačilo, vieš ňou pokračovať až do španielskeho Santiago de Compostela.

Tip na záver: Pre istotu so sebou na túru zober aj Štefana, aby ťa neprekvapilo, keď jeho meno budeš počuť na videu, ktoré si na Tribeči nahral. 

Bonusový tip: vyskúšaj na tejto túre náš horský príbeh.

TIP číslo 3: PAJŠTÚN

Na západe, v okolí Bratislavy, v lesoch Malých Karpát sa nachádza ďalšie obľúbené turistické lákadlo, Hrad Pajštún. Trasa má niekoľko kilometrov, ale nepatrí medzi náročné. Vydať sa na cestu môžete z Borinky (45 minút) či Stupavy (1 hodina), ale aj Mariánky, ktorá je najstarším pútnickým miestom na Slovensku.

Gotický hrad, zničený napoleonskými vojskami, v minulosti patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré chránili severozápadné hranice Uhorska.

Zaujímavosťou sú kamenné levie hlavy, ktoré vás privítajú hneď pri vstupe. Z pôvodných deväť zostalo šesť, každá s iným výrazom tváre, jednu z nich, ktorá spadla, si môžete pozrieť aj z blízka.

Užiť si môžete výhľady na Záhorie, Malé Karpaty a južnú časť Záhorskej nížiny, pri peknom počasí dovidíte až na rakúske Alpy, a ani na Pajštúne nechýbajú horolezecké cesty pre odvážnejších.

Legenda hovorí, že na Pajštúne kedysi žila krutá hradná pani, ktorá vysmiala žobráčku, keď prosila o kus chleba a tá na ňu zoslala kliatbu. Kliatba sa naplnila a hradná pani sa trápila dlhých 16 rokov, presne ako žobráčka predpovedala. Viac o povesti si môžete prečítať tu.

Bonusový tip: vyskúšaj na tejto túre náš horský príbeh.

Chrliče na Pajštúne
Zdroj: Archív autora

Záver

Tak čo, kúpite si žreb?

Nebuďme na seba príliš tvrdí a nároční. Začnime z miesta, v ktorom sa nachádzame a užívajme si pri tom každý jeden krok. Prajem nám všetkým čarovný rok 2024, plný nových ciest a magických príbehov, ktoré nás dostanú presne tam, kde chceme byť. Krásne túrovanie, priatelia!

Povedz o nás ďalším horalom 🙂

Zanechaj komentár

Tvoj e-mail nebude zverejnený.

Stanka Michalková
Napísala Stanka

Mohlo by ťa zaujať:

Deti pod hradbami Pajštúnu na výlete Hory Doly

Výlet na Pajštún BEZ príbehu?