Zdroj: archív Hory Doly
Tipy na výlety s deťmi na Liptove
Malebný Liptov patrí k najatraktívnejším turistickým regiónom na Slovensku. Okrem kultúrnych a historických pamiatok, množstva ľudových tradícií a najchutnejších halušiek na Slovensku, ponúka aj obrovské množstvo prírodných zákutí, ktoré sa oplatí preskúmať. Vybrať si môžete nenáročné trasy, ale nájdete tu aj také, ktoré dajú zabrať aj tým najzdatnejším.
Kam sa na Liptove vybrať na turistiku s deťmi? Ktoré výhľady vám vyrazia dych? A kde nájdete insta skalku?
Vybrali sme pre vás tri tipy na výlety na Liptove, ktoré zvládnete aj s vašimi ratolesťami, aj keď sa možno trošku zapotíte.
Výlet 1: Veľký Choč a jeho magické výhľady
Veľký Choč (1611 m) sa nachádza medzi Oravou a Liptovom a je najvyšším vrchom pohoria Chočské vrchy. Má tvar nepravidelnej pyramídy a ponúka nádherné (hovorí sa, že najkrajšie) 360-stupňové výhľady na okolité pohoria. Volajú ho preto aj “vrch najkrajších výhľadov”. Pozrieť ako na dlani si z neho môžete Malú Fatru, Oravskú Maguru, Oravské Beskydy, Západné či Nízke Tatry (podarí sa aj Kriváň) a severnú časť Veľkej Fatry. Pri dobrej viditeľnosti dovidíte dokonca až do Poľska. Výhľady z Choča sú veľmi fotogenické a ak ste ranostaji, oplatí sa prísť pozrieť aj na mágiu vychádzajúceho slnka.
Veľký Choč ponúka 4 trasy na vrchol. Na výlet s deťmi je najlepšou voľbou vydať sa po modrej (a potom po zelenej) značke z Valašskej Dubovej. Táto trasa je dostupná počas celého roka a trvať by vám to malo približne 2,5 hodiny. Výstup preverí vašu kondičku, ale ľutovať určite nebudete.
Územie Veľkého Choča je tiež národnou prírodnou rezerváciou a v okolí sa nachádza mnoho cyklotrás.
ZAUJÍMAVOSTI z okolia
Vedeli ste, že:
- V jednej z dolín Veľkého Choča si môžete príjemne oddýchnuť a zregenerovať svaly? Nachádzajú sa v tej totiž Kúpele Lúčky. Po dobrej túre určite dobre padne nechať si rozmaznať zmysly.
- V blízkosti Veľkého Choča sa nachádza Valašská Dubová, miesto, kde chytili slávneho zbojníka Juraja Jánošíka.
- Pod Veľkým Chočom sa narodil aj Pavol Országh Hviezdoslav, ktorý o kráse prírody v tejto časti Slovenska veľmi rád písal.
- Z blízkeho okolia, konkrétne Jasenovej, pochádzal aj ďalší známy Slovák, Martin Kukučín.
- Ak si chcete výlet predĺžiť, môžete si odskočiť na hrad Likava, Lúčanský vodopád či Liptovský Hrad, ktorý je jedným z najvyšších hradov v Európe.
Aj na tejto trase môžete vyskúšať náš horský príbeh 🙂
Výlet 2: PROSIECKA DOLINA - JEDNA Z NAJKRAJŠÍCH NA SLOVENSKU
Ďalším pokladom v Chočských vrchoch je Prosiecka a Kvačianska dolina, ktoré sú prepojené okružným chodníkom. Počas letnej sezóny patria k najnavštevovanejším miestam na Liptove a celkovo najvyhľadávanejším dolinám na Slovensku. Vďaka nenáročnosti trasy sú obľúbené hlavne rodinami s deťmi. Nájdete tu aj náučný chodník s 12-timi zastávkami, na ktorom sa dozviete mnoho zaujímavostí z geografie, biológie či histórie tohto krásneho miesta.
Do Prosieckej doliny sa vchádza cez obec Prosiek, ležiacej severne od vodnej nádrže Liptovská Mara. Preslávila ju nádherná príroda, vodopády a rôzne skalnaté útvary. Počas celej túry sa teda určite budete mať načo pozerať. Celková dĺžka tejto prechádzky je približne 3,5 km. Hneď pri vstupe vás privítajú Vráta (alebo Kamenná brána), sú to dve vysoké skaly stojace oproti sebe, pripomínajúce Jánošíkove diery (nie, nepomýlili ste sa:) ).
ZAUJÍMAVOSTI
Vo vrcholovej časti sa nachádza vodopád Červené piesky, ktorý je ideálne vidieť tesne po topení snehu alebo po výdatných dažďoch, kedy je vo vodopáde podstatne viac vody. Prekonať okrem iného budete musieť aj pár rebríkov. Trasa ďalej vedie cez krasovú planinu Svorad (najvyšší bod trasy) do obce Veľké Borové, rozprávkovú dedinku, v blízkosti ktorej sa natáčala Perinbaba či Sokoliar Tomáš. Cez tiesňavu Borovianka potom prídete k vodným mlynom Oblazy. Je možné dostať sa priamo do útrob mlynu, najmenších poteší aj široká lúka, potok s hrádzou, či tunajšie domáce zvieratá. Po ceste nájdete niekoľko vyhliadok, ako napríklad Malý Roháč či Kobyliny.
Aj na tejto trase môžete vyskúšať náš horský príbeh 🙂
Výlet 3: Predná a zadná Poludnica s Insta skalkou
Poludnica (1549 m n.m.), ktorá patrí medzi symboly Liptova, vo výhľadoch takisto nezaostáva. Ponúka krásnu panorámu na celý Liptov, Liptovskú Maru a Západné a Vysoké Tatry. Na Poludnici sa nachádza slávny “instagramový” skalný výbežok, na ktorom si môžete urobiť legendárnu fotku s Kriváňom. Aj Poludnica je dostupná celoročne.
Poludnica má dva vrcholy – Prednú a Zadnú Poludnicu.
KTO JE POLUDNICA?
Názov tohto vrchu pochádza zo slovanskej mytológie, podľa ktorej je Poludnica bytosť chrániaca posvätnosť poludnia. Čas, kedy slnko vystupuje na nebeský vrchol, bol považovaný za čas pokoja a odpočinku, a tiež za hodinu duchov. Ak vás teda Poludnica v tomto čase zastihla, a nedajbože pracovať, mali ste to spočítané.
TRASA
Túra začína v Liptovskom Jáne a po trase Liptovský Ján, Ďumbier – Sedlo Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica by vám mala trvať zhruba 3 hodiny. Vyskúšať to ale môžete aj zo Závažnej Poruby alebo z Iľanova.
Trasa z Liptovského Jána začína prechodom cez drevený mostík. Budete musieť vyšlapať po zjazdovke lyžiarskeho strediska na Javorovicu, a už sedlo Rakytovica vám ponúkne prvé pekné výhľady. Žltá značka vás potom privedie na Prednú Poludnicu.
Cesta na vrchol vedie okolo jaskyne Kamenné mlieko, nazývanej aj Židovská jaskyňa, v ktorej sa ukrývali židovskí utečenci zo Slovenska a Poľska. Dobrí ľudia zo Závažnej Poruby riskovali svoje životy, aby im pomohli v roku 1945 prežiť zimu a kruté podmienky, v ktorých sa ocitli.
Túto trasu si tiež môžete predĺžiť a odskočiť si do Skalného mestečka, ktoré už podľa názvu tvorí komplex rôznych skalnatých útvarov, jaskýň a výklenkov.
Aj na tejto trase môžete vyskúšať náš horský príbeh 🙂
Tak čo, ktorú trasu si vyberiete na svoj najbližší výlet s deťmi na Liptove?
Povedz o nás ďalším horalom 🙂