Zdroj: archív Lukáš Baránek

Prepájator 3000 - náš nástroj na dohadovanie výletov

22. decembra 2023 - 3 minúty čítania
Známy sú zaneprázdnení a tvojim deťom by sa zišli kamaráti do hôr? Prečítaj si ako vznikol náš nástroj Prepájator 3000 na dohodnutie výletov pre rodiny!
Východ slnka na Sivom Vrchu
Zdroj: archív Lukáš Baránek

Ako vznikol prepájator?

Každý špeciálny produkt má svoj vlastný príbeh. Niečo ako keď dieťa rozpráva o tom, ako zle mu bolo v škole. Je to napínavé, tragické a trochu prehnané. A ako správny horali si nemôžeme dovoliť nevysvetliť čo náš tajomný Prepájator vlastne je.

Celé sa to začalo jedného dňa v roku 2023, konkrétne na jar. Hľadal som menší vrch, na ktorom som ešte nebol s cieľom vyhnúť sa mokrému snehu vo vyšších horách. A ba, našiel som. V turistike nie som žiadny zelenáč, takže vzdialenosť, prevýšenie a ani doprava nehrajú rolu. Teda, nie tak celkom.

Môj nápad ísť do Malých Karpát veru mojich kamošov z Liptova nepotešil. Smutní neboli, ale zrovna ani šťastní nie. Liptáci sú zvyčajne dosť skeptický miestami pod 1500m.n.m. a tento prípad nebol výnimkou.

Nakoniec sme sa dohodli, že spoločnú túru na jeden týždeň vynecháme. Počasie nebolo Boh vie aké prívetivé, tak som si povedal, že ja predsa skúsim tie Karpaty. A tam to začalo…

kým to nestratíš...

Uvedomil som si, že som na plánovanie aj výlet sám. A samozrejme, v horách nie si nikdy sám. Minimálne ti robí spoločnosť nejaké zviera, či ďalší blúdiaci. Ale to nie je ono. Myslím, že som si prvý krát uvedomil, aké ťažké je udržať si hobby – a špecificky turistiku – bez podobných ľudí.

Je jedno, či si pomalý / rýchly, mladý / v najlepšom veku. Každý potrebuje niekoho, s kým si v horách rozumie. A špeciálne deti. No uznaj, musí byť strašná nuda trepať sa do hory v 20C s ťažkým batohom a rodičom, ktorý ti včera nekúpil tú sladkosť čo si chcel. Ani sa nečudujem, prečo je tá turistika tak náročná na udržanie. 😀
Hrebeň západných tatier na jeseň
Zdroj: archív Lukáš Baránek

Poďme to spraviť

Povedal som na tímovej porade Hory Doly po odprezentovaní tohto príbehu ešte pred pár týždňami. Myslím, že to bude mať potenciál. Veď koľko skvelých spomienok vzíde len z prítomnosti ľudí, ktorých má človek rád.

A tak aj bolo. V decembri roku 2023 sme vytvorili a spustili prvý prototyp na prepojenie rodín na turistiku. A ako dosiahneme zhodu? Vo formulári rodina okrem povinných informácii (ako napríklad kontakt) vyplní aj neobvyklé. Čo sú tvoje záujmy. Kde najradšej chodíš. Aké témy ťa bavia,… A práve vďaka tomuto ľudskému prístupu môžeme tvoriť komunity a skupinky, ktoré si v horách rozumejú a nepotrebujú aby im rozumel hocikto iný. Hor sa do hôr!

Povedz o nás ďalším horalom 🙂

One comment

  1. Ahoj mám 9 ročnú dcéru a som samoživiteľka rada sa zoznámim s podobnou maminou,otcom ,kýmkoľvek a niečo podnikneme.Dakujem🙂

Zanechaj komentár

Neboj sa, tvoj e-mail nebude zverejnený.

Napísal: Lukáš Baránek

Mohlo by ťa zaujať:

Organizovaný výlet s Baladou o vrchu Javorské

3. decembra 2023 – 7 minút čítania