Zdroj: archív Lukáš Baránek

Lenkine chvíle v račkovej doline

6. mája 2024 - 5 minút čítania

Spolu s našou pisateľkou príbehov Lenkou sme sa rozprávali o novom príbehu v Račkovej Doline, čo ho robí unikátnym a ako vznikol. Poď sa dozvedieť viac!

Račkova Dolina príbeh
Zdroj: archív Lenka Vrbičanová

Ahoj Lenka, povedala by si nám na začiatok kto si a čo ťa napĺňa?

V zmysle, ako sa volám? :). Najviac ma napĺňa príroda a turistika – aj keď som bola k tomu vedená od malička, teraz je to moja srdcovka. Tak intenzívne to začalo asi 10 rokov dozadu, avšak už ako malá som sa v Račkovej Doline učila ako chodiť na snehu. Strávila som tam detstvo a aj keď som vtedy nevidela tie hodnoty v turistike, teraz to vnímam.

Spomínam si, ako nás ocino bral v ruksaku a pod Račkovými Plesami ma položil na zem. Uvidela som sneh, rozbehla som sa a asi v polovici som sa rozplakala, lebo to bolo studené.
Hrádza v Račkovej Doline
Zdroj: archív Lenka Vrbičanová

Čo bolo pre teba hlavnou motiváciou ísť na túru v detstve?

Vtedy som nad tým nerozmýšľala, musela som ísť. Môj oco bol poľovník a mňa to veľmi bavilo. Keď som bola tínedžerka, bolo to už ako za trest a po 20ke sa to znovu zlepšilo.

Ako vnímaš písanie príbehov v Horách Dolách?

Písanie príbehov samo o sebe je celé veľká výzva. V minulosti mi chýbala spätná väzba a páči sa mi, ako ste sa ma ujali a postrčili správnym smerom. Najviac ma baví, keď celý príbeh zrazu zaklapne a všetko sadne!

Chatka v Račkovej Doline
Zdroj: archív Lenka Vrbičanová

Čo ťa inšpirovalo k napísanu príbehu v Račkovej Doline?

Moja rodina – konkrétne 2 muži v mojom živote, ktorí mi dali nesmierne veľa do môjho života – môj oco a starý oco. Som na nich veľmi hrdá a vďaka nim som tam kde som. Chcem, aby sa vďaka tomuto príbehu o Račkovej Doline dozvedelo viac ľudí.

Príbeh je o malom chlapcovi a jeho ocovi, ktorý robil baču na salaši v doline. Príbeh je písaný podľa skutočných udalostí a salaš vieme stále v doline nájsť. Dokonca aj tie kačky z príbehu tam naozaj sú. Vždy, keď sa tam vrátim mám slzy v očiach. Viem presne, kde mal medveď brloh, pri akej zákrute môj oco stretol medveďa, či zachraňoval stratené turistky.

Klin v Račkovej Doline
Zdroj: archív Lenka Vrbičanová

No páni, a ktorá časť bude podľa teba najviac zaujímavá pre deti?

Myslím, že malé deti najviac zaujmú drevuliaci, teda drevené sochy v Račkovej Doline, ktoré sprevádzajú jej návštevníkov. Dúfam, že sa vďaka tomuto príbehu nikdy nezabudne na históriu, ktorú táto dolina má.

Povedz o nás ďalším horalom 🙂

Zanechaj komentár

Neboj sa, tvoj e-mail nebude zverejnený.

Napísal: Lukáš Baránek

Hosť: Lenka Vrbičanová

Mohlo by ťa zaujať:

tipy na VÝLETY S DEŤMI NA LIPTOVE​​

28. marca 2024- 6 minút čítania