Zdroj: archív Lukáš Baránek

Hradná výprava so šiestimi bratmi na pajštún

15. októbra 2023 - 5 minút čítania
S našou Sabi a jej rodinou sme sa vybrali skúsiť našu hradnú výpravu na Pajštún. Prečítaj si ako prebieha taká výprava za šiestimi bratmi v Karpatoch!
ľudia stoja pri Dračom Hrádku
Zdroj: archív Sabina Csíziová

ó, tie začiatky

Celý výlet sa začal hľadaním sa na hlavnej stanici v Bratislave. Po tom, čo som našiel správne auto dnešných cestovateľov sme sa zoznámili so Sabi a Adamom (rodičmi) a Lukášom a Timou (deťmi). Vybrali sme sa teda na Hradnú výpravu šiestich bratov na Pajštún. Cestou autom sme mali skvelé debaty o tom, čo je nové na Liptove a ako to celé išlo. I keď sa deti možno cítili zo začiatku trochu vynechané, s vtipmi o Liptove sme prelomili ľady u všetkých.

Po dorazení na miesto sme si povedali úvod k príbehu, teda o legende, ktorú sme spracovali a rozdeľujeme si role. Sabi číta, Adam počúva a deti riešia. Prvá kapitola nastavila super atmosféru a po aktivite, teda vymyslení mien 6 bratov v príbehu mám pocit, že sme všetci v príbehu až po uši.

Ako sme zabudli na časť príbehu

Bavili sme sa zrovna o kameňoch a hubách ako sme prichádzali k rázcestiu, na ktoré sme mali za úlohu nájsť niečo, čo vyzerá ako ľudská hlava. Vyžadovalo si to veľa kreativity, ale práve vďaka deťom sme túto úlohu zvládli. Zhodli sme sa na jednom povedome vyzerajúcom strome. Presunuli sme sa až na Dračí Hrádok, kde som zistil, že som poplietol poradie bodov príbehu (hopla) a tak sme tu začali čítať štvrtú kapitolu. Lukáša veľmi zabavila malá „lezecká“ stena, ktorou sa stala priľahlá zrúcanina, zatiaľ čo rodičov história miesta a možnosť opekania podľa blízkeho ohniska. Teda, vedel si, že dračí hrádok bol v minulosti strážnou vežou a že mal aj oplotenie?

Pokračovali sme lesom a začali stúpať k začiatku známej aleje. V príbehu je to jeden z najviac podstatných momentov, keďže práve tu sa stretávame s veľkým obrom. Nepoviem čo sa dialo ďalej, to zistíš až keď skúsiš, ale aktivita s hádzaním šišiek zabodovala a zabavila skvelo aj nás, keďže nemáme žiadnu mušku. Bavili sme sa o tom, ako asi vznikla takáto akej a o zvieratkách, čo tu žijú. Krásne sme ňou prešli a aj keď sme skoro minuli odbočku, dostali sme sa na ďalší bod, kde sme sa dozvedeli sa viac o blížiacom sa vyvrcholení príbehu.
Strom s očami a ústami
Zdroj: archív Sabina Csíziová

Jedlo chutí najlepšie v horách

Slivkový koláč, ktorý napiekla Sabi bol perfektný – lepší som zrejme nikdy nejedol – ale dupetky, ktorými som prekvapil deti ja zabodovali tiež. Pokračovali sme rovným lesom, kde sme mali s deťmi skvelú otvorenú debatu o tom, čo ich na turistike baví a čo nie. Veľmi som si to užil. Dostali sme sa až k spadnutým stromom, kde sme sa opäť skoro stratili cestu kvôli toľkej žihľave. Ale bola to obrovská zábava. Deti zabavilo preliezanie týchto stromov a onedlho sme našli 2 veľmi fotogenické, ktoré sme zdokumentovali a išli ďalej.

Pod vrcholom sme mali debatu o lezeckej oblasti, ktorá sa pod Pajštúnom nachádza. Prezývaná je aj Mekkou horolezectva pri Bratislave. Prejedli sme si a myslím, že deti si vychutnali výhľad aj strmé hradby, z ktorých vrcholu sme sa pozerali. Napriek chladu sme sa hore rozhodli vydať na prieskum hradu a ukončiť príbeh poslednou kapitolou a aktivitou s hádankami, ktoré deti zvládli lepšie než ja na prvý krát. Rozuzlenie každého prekvapilo, ale zároveň potešilo a ja som bol rád, že celý výlet klapol ako má.
Dieťa sa hrá s paličkou
Zdroj: archív Sabina Csíziová

Ako to skončilo?

Dolu nám to išlo rýchlo. Až som bol prekvapený aké tempo dokážu dať deti. Zišli sme za 1,5h, zatiaľ čo hore sme vyšli za 2,5h. Dokonca sme si zahrali aj schovku pred rodičmi. Debatili sme o hrách, hobby, obľúbených a menej obľúbených predmetoch v škole,… Na parkovisku mi bolo povedané, že im zostup prišiel pocitovo ako 15 minút a po skvelých mierne čiernych vtipoch sme boli pri aute. Spokojný, oddýchnutý a dobre naladený :). Okrem hádzania šišiek som sa počas výletu naučil aj ako vylepšiť príbeh a ako lepšie viesť skupiny v prírode. Veľmi som rád, že so mnou tento výlet podnikli a teším sa na ďalšie zážitky!

Povedz o nás ďalším horalom 🙂

Zanechaj komentár

Neboj sa, tvoj e-mail nebude zverejnený.

Napísal: Lukáš Baránek

Mohlo by ťa zaujať:

Organizovaný výlet so SPOSA na Javorské​

12. februára 2024 – 5 minút čítania